Kosova-Hackers-Boy E Shtune, 2018-10-20, 4:03 AM
Welcome Guest | RSS
Site menu

Tag Board

Our poll
Qka do te deshironit nga ne me se shumti ?
Total of answers: 33

Statistics

Total Në Linjë: 1
Mysafirë: 1
Përdorues: 0

Main » 2009 » Shkurt » 20 » Rritet numri i përdoruesve të Windows 7 dhe Mac OS
Rritet numri i përdoruesve të Windows 7 dhe Mac OS
6:22 PM

Sipas të dhënave të analistëve të kompanisë Net Applications, fituesit më të mëdhenj gjatë muajit janar kanë qenë sistemet operative Windows 7 dhe Mac OS.
Rritja e përdoruesve të Windows 7 gjatë muajit të parë të këtij viti është krejt e pritur duke marrë parasysh se Microsoft u ka ofruar përdoruesve sistemin e vet më të ri operativ krejt falas. Në anën tjetër, Mac OS çdo ditë e më shumë po i afrohet kalimit të kufirit prej dhjetë për qind të pjesëmarrjes në treg.
Në raportin e vet “Operating System Market Share” kompania Net Applications pohon se pjesëmarrja e përdoruesve të Mac OS-it gjatë muajit janar është ndalur në kufirin prej 9.93 për qind, derisa kjo shifër gjatë muajit dhjetor të vitit 2008 ka qenë 9.63 për qind.
Megjithatë, shikuar përgjithësisht, Windows-et kanë humbur pjesë të tregjeve dhe pjesëmarrjen e përgjithshme (të të gjitha versioneve) në 88.26 për qind, që ka shënuar rënie nga 88.68 për qind, sa ka qenë pjesëmarrja në fund të muajit dhjetor.
Vendin e tretë me pjesëmarrje prej 0.83 për qind edhe më tutje e mbajnë distribucionet e sistemit operativ Linux.

Views: 703 | Added by: edy | Rating: 0.0/0 |
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Login form

Search

Calendar
«  Shkurt 2009  »
E diE hëE maE meE enjE prE sht
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Entries archive

Site friends
  • Create your own site

  • Copyright MyCorp © 2018